BITES SAVUNMA VE HAVACILIK

havelsan_bites_imza_

Eğitim ve Simülasyon Alanında Dünyada İlk 100’e giren HAVELSAN ve BİTES İş Birliğini Sürdürüyor.

 

Savunma, havacılık ve bilişim sanayisinin önde gelen firmalarından HAVELSAN, 2017 yılında en uzun süreli başarılı iş ortağı olarak ödüllendirdiği BİTES ile daha önce yapmış olduğu iş birliğini genişleterek iş ekosistemi ile bağlarını güçlendiriyor. Yapılan bu anlaşma ile iki şirket, eğitim ve simülasyon teknolojileri alanlarında güç birliği ve Ar-Ge projeleri geliştirme yolunda işbirliğini sürdürüyor.

 

Düzenlenen imza törenine HAVELSAN Eğitim ve Simülasyon Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Akif Nacar ve BİTES Genel Müdürü Uğur Coşkun imza attı. HAVELSAN’da düzenlenen imza töreninde SSM MEBS Daire Başkanı Yakup TAŞDELEN ile SSM Sanayileşme Daire Başkanı Bilal AKTAŞ da onur konuğu olarak şahitlik etti.

 

Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın sanayileşme politikalarına uygun olarak ülkemizdeki simülasyon ve eğitim teknolojilerinde marka haline gelen ve birlikte gelişen iki önemli savunma sanayii şirketinin yapmış olduğu bu ikili iş birliğinin uluslararası pazarlarda da güç birliği ve rekabet alanında da destek olması öngörülüyor.

Sanal Bakım Eğitim Sistemleri HAVELSAN-BİTES İş Birliğinde Ön Planda

 

HAVELSAN ve BİTES’in iş birliği yapmayı planladığı dört alandan biri Sanal Bakım Eğitim Sistemleri olarak belirlendi. Özellikle havacılık gibi güvenlik-kritik sektörlerde görev yapacak  bakımcı/teknisyen eğitimlerinin simülasyon destekli Sanal bakım eğitim sistemleri ile yapılması son dönemde dünyanın gelişmiş ekonomilerinde oldukça yaygınlaştı.

 

Bu anlamda Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu nitelikli Ara Teknik Personel ihtiyacının gelişmiş simülasyon teknolojileri ile karşılanması bu anlamda kritik önem taşıyor.

 

BİTES’in küresel çapta elde etmiş olduğu başarılar ve yetkinliği, HAVELSAN’ın uluslararası arenadaki görünürlüğü ve sektörel pazar hakimiyeti ile buluştuğunda maliyet-etkin eğitim teknolojileri ile ara teknik personel yetiştirmede ülke ihtiyaçlarını karşılayabilecek inovasyona dönük bir güç birliğini ulusal ve uluslararası pazar için geliştirecek bir ortam oluşacak.

 

HAVELSAN-BİTES İş Birliği Küresel ve Yerel Pazar İçin Stratejik Konumda

 

BİTES Genel Müdürü Uğur COŞKUN, HAVELSAN ile imzaladıkları iş birliği anlaşmasının, küresel boyutta da etki yaratacağını belirterek şu açıklamalarda bulundu:

 

“HAVELSAN ile yapacağımız güç birliği ve iş birliği ile uluslararası rekabette birlikte hareket etmek hem ülkemize hem de şirketlerimize değer katacaktır. Yurt içinde tamamlanan başarılı projeler sonucunda HAVELSAN’ın çözüm ortağı olarak elde etmiş olduğumuz ürün ve kabiliyetler uluslararası alanda yetkinliğimizi gün geçtikçe artırmaktadır. Sektörde yaratmış olduğumuz bu başarılı iş birliğini genişleterek ve küresel pazarlara taşıyarak, Türkiye’de teknolojik ürün ve hizmetlerin markalaşmasında önemli bir adım attığımızı düşünmekteyiz.”

 

BİTES Genel Müdürü Uğur COŞKUN, iş birliğinin küresel ve yerel pazara olası etkileri konusunda da şunları söyledi: “BİTES şu anda farklı ülkelerde Türkiye’de elde etmiş olduğu kazanımlar kapsamında faaliyet göstermekte ve bu vesileyle TİM 500’de başarılı bir şekilde yer alarak ülkemizin savunma teknolojisi ihracatçıları arasında bulunmaktadır.

 

HAVELSAN’ın geçmiş yıllarda satın almış olduğu Amerikan şirketi Quantum 3D’nin en önemli ürünü olan görüntü üreteci altyapısının ihtiyaç duyduğu sentetik çevre modelleme ve içerik üretimi konusunu da içeren iş birliği kapsamında HAVELSAN ve BİTES hem küresel hem de yerel pazar için sürdürülebilir ve rekabet gücü olan bir pozisyon yaratacaktır.”

Share this post