Sanal ve Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları

 SANAL GERÇEKLİK

  • 3D Modelleme

  • Sentetik (Sanal) Çevre Oluşturma

  • Ciddi Oyunlar (Serious Game)

  • Giyilebilir Teknolojiler

 

ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK

Dış ortamın gerçek görüntüsü üzerine, dış ortam ile uyumlu bir şekilde, çevreye göre kendisini otomatik olarak güncelleyen sanal 2/3B içeriklerin eklenmesiyle kullanıcıların durumsal farkındalık yaratılmasında kullanılan bir teknolojidir.

Artırılmış gerçeklik, kullanıcının çevre algısını zenginleştiren, arttıran, bulunulan ortamın daha iyi anlaşılmasını sağlayan, durum değerlendirme ve karar verme süresini azaltan, günümüzde önemli bir teknolojik alandır.

Artırılmış gerçeklik uygulamaları mobil tablet cihazlar yanı sıra asıl olarak AG amaçlı üretilen gözlüklerle entegre olarak kullanılabilmektedir.

Artırılmış gerçeklik teknolojisi ve çözümleri; durumsal farkındalık, araç/platform görüntüleme sistemleri, AG destekli bakım ve onarım sistemleri, üretim kalite kontrol, eğitim, seyrüsefer ve genel olarak ortama ait bilgilere anlık erişim gerektiren uygulamalar ve sistemlerde kullanılmaktadır.

 

BİTES AR Engine

AR motoru, 3 boyutlu model tabanlı tanıma ve takip işlemlerini gerçekleştirerek ortamda bulunan, önceden tanımlı nesnelere göre AR içeriklerinin kullanıcının görüş alanında AR destekli gözlüklerle gösterimini sağlamaktadır.

BİTES AR motoru; kamera özelliğine sahip herhangi bir mobil ya da giyilebilir cihazın kamera görüntüsü üzerine bilgisayar tarafından üretilen ses, video, grafik ve konum verilerin bindirilmesi ile gerçek ortam görüntüsünü zenginleştirmeyi sağlayan bir artırılmış gerçeklik uygulama geliştirme altyapısıdır.

Etkileşimli 3 boyutlu içerik desteği ile askeri durumsal farkındalık ve bakıma yönelik artırılmış gerçeklik uygulamaları için hızlı bir uygulama gelişme ortamı sunmaktadır.

 

augmented

 

Artırılmış Gerçeklik Tabanlı Durumsal Farkındalık

BİTES AR altyapısı ile, zırhlı araçlarda bulunan personele dış ortam ile ilgili olarak durumsal farkındalık sağlamak için personele özel gözlükler üzerinden dış ortam görüntüsünü, personelin bakış doğrultusuna göre gösteren bir sistem geliştirilmiştir.

Personelin bakış açısının ataletsel ölçüm ve görüntü işleme tabanlı tekniklerle belirlendiği sisteme bağlı bulunan 360 derecelik panoramik kameralardan sağlanan görüntülerden kullanıcının bakış doğrultusundaki görüntü parçası alınarak artırılmış gerçeklik gözlükleri üzerinden aktarılarak personele zırh delici görüş kabiliyeti ve dış ortamla ilgili durumsal farkındalık sağlanmaktadır.

 

Artırılmış Gerçeklik Tabanlı Bakım Eğitimi

Bakımı riskli sistem/platformların bakım ve eğitimlerinin etkin olarak yapılabilmesini sağlamak için; bakımlarda kullanılan hacimli teknik dokümantasyonu kolay erişilebilir hale getiren, bakım süreçlerini çevrim içi (online) sesli ve metin tipi talimat, artırılmış gerçeklik teknolojisi ile (cihaz ve malzemenin gerçek görüntüsü üzerine ilgili 3D görsel, video/animasyonların bindirilmesi) kolaylaştıran, mobil cihazlarla (gözlük ve tablet bilgisayarlar gibi) kullanılabilen her türlü sistem/platforma uyarlanabilen etkin bir bakım sistemi geliştirilmektedir.

Bu konuda BİTES’in kabiliyetleri nedeniyle, 2 adet uluslararası büyük firma farklı alanlarda işbirliği ve MOU anlaşması imzalanmıştır.

 

Faydaları;

Mobil platformlarda ve gözlüklerde çalışabilecek, nesne takibi yapabilen ve gerçek görüntü üzerine artırılmış gerçeklik şeklinde 3 boyutlu sanal görüntüyü, bakım prosedürlerini ekleyerek eğitim ve bakım için gerekli online yardımı sağlama, yeni cihaz ve sistemlerin bakımında tecrübe ve eğitim eksikliğine bağlı olarak yaşanabilecek olası bakım risklerini ortadan kaldırmak.